Aký je postup realizácie projektu

19.02.2020

Naši zákazníci nás oslovujú zvyčajne s dvoma požiadavkami. Buď majú záujem o jednoduchú, malú propagačnú stránku (tomu sa už venujeme pomenej, pretože sme to vyriešili projektom webforb.com, vďaka ktorému je možné vytvoriť nový web klientovi okamžite a pre neho za extrémne nízke náklady) alebo druhý typ požiadaviek je na webaplikácie, teda zložité webstránky s rôznymi funkcionalitami.


Na začiatku sa s klientom stretneme a spíšeme si komplexne jeho predstavu. Následne pracujeme samostatne. Víziu klienta si preložíme do nášho IT jazyka. Urobíme si náčrt procesov, jednotlivých obrazoviek (podstránok) atď. To naceníme a opäť prídeme za klientom. Alebo mu to zašleme a detaily si vymailujeme alebo vytelefonujeme.


Ak klient s ponukou a cenou súhlasí, podpíšeme zmluvu a ideme na vec. Vypracuje sa podrobná špecifikácia diela. Ide o veľmi detailný dokument kde je spísaný celý projekt veľmi podrobne. Priebežne sa s klientom konzultuje. Treba si to predstaviť ako stavebný projekt domu. Po dokončení dokumentu sa posiela prvá predfaktúra. Ďalej sa ide na grafiku. Vypracúvavajú sa grafické návrhy na úvodnú stránku (landing page) ale i všetky podstránky. Až keď konkrétny grafický návrh klient odsúhlasí, až vtedy sa začína programovať. Po dokončení všetkých grafických návrhov sa posiela ďalšia predfaktúra. Ešte treba dodať, že keď vytvoríme grafický návrh tak klient má možnosť piatich iterácií. Čiže návrhov na zásadnejšie zmeny. Ďalšie musia byť s príplatkom. Vysvetlím prečo. Vypracovanie grafiky je náročná a kreatívna práca. Trvá hodiny, dni, niekedy i týždne. Klient je spokojný a odsúhlasí urobené. No a jedného dňa sa prebudí a chce zásadnú zmenu, ktorá opäť zaberie čas a energiu a vyvolá i ďalšie zmeny ktoré si klient mnohokrát neuvedomuje.


Po celej tejto ceremónií sa začína programovať. Testovacie verzie sa okamžite uvoľňujú pre klienta aby sa mohol v aplikácií hrať a testovať. Po vyladení, opravách chýb sa uvoľní finálna verzia. A posiela sa posledná faktúra.


Treba ešte dodať, že ak klient súhlasí, do zmluvy vieme dať i položku o podpore a zmenách. Na projekty platí štandardná záručná doba. Treba si uvedomiť, že vývoj danej aplikácie prebieha pri nejakých konkrétnych verziách internetových prehliadačov. No ak vyjde napr. úplne nový Google Chrome alebo Firefox, ktorý z nejakého dôvodu spôsobí zásadné problémy vo funkčnosti, aplikácia sa tomu bude musieť prispôsobiť. Na také niečo sa samozrejme záruka nemôže vzťahovať, keďže ide o vadu nie nami spôsobenú.