Softvér podľa želaní a na mieru...

Webové stránky, eshopy, informačné systémy...

Android, Java aplikácie...

Neprehliadnite

DOZVEDIEŤ SA VIAC

O NÁS: Náš kolektív začínal ako skupinka mladých vývojárov. Každý z nás sa zameriaval na niečo iné a spolu sme tak vytvorili pestré portfólio služieb. Postupom času sme dozreli, zastabilizovali sa a zadefinovali sme si oblasti, ktorým sa chceme venovať. Misiou našej firmy je vytvárať kvalitné webové aplikácie vďaka ktorým bude Váš biznis efektívnejší a dostupnejší pre Vašich klientov.

Enforb

Kancelársky balík je softvér, ktorý je mnohými používateľmi používaný dennodenne. Vytvára a edituje sa v ňom množstvo dôležitých dokumentov. Ak do výberu zahrnieme i ďalšie parametre ako spotreba energie (teda koľko vydrží baterka Macbooku) pri otvorenom kancelárskom balíku, či plynulosť a odladenosť aplikácie (vychutnávať si sekavé skrolovanie v 100 stranovom dokumente je katastrofa), víťazov až tak mnoho nie je.

Preto som sa rozhodol priniesť stručný prehľad office balíkov pre MAC OS X.

Na výber je ich hneď niekoľko:

  • OpenOffice – kedysi kráľom opensource a hlavným konkurentom Microsoft Office
  • LibreOffice – súčasným kráľom opensource a súčasný hlavný konkurent Microsoft Office
  • NeoOffice – kombinácia vyššie dvoch uvedených, no prispôsobená pre OS X
  • iWork – office od samotného Apple
  • Microsoft Office – Klasický Microsoft Office, ibaže portovaný pre OS X

Poznámky k jednotlivým z nich:

LibreOffice je pre OS X dostupný z viacerých zdrojov. Z domovskej stránky vždy najčerstvejšia verzia. Zo slovenskej stránky čerstvá verzia ale už i so slovenčinou (pri tej prvej je potrebne ju doinštalovať). Potom sú tu ale ešte dostupné varianty cez App Store. Tam nájdeme hneď dva deriváty. LibreOffice Vanilla a LibreOffice from Collabora. Prvá varianta je zdarma, druhá za cenu 9 €. V čom je rozdiel? Vanilla je proste naportovaný LibreOffice pre MAC, kdežto platená verzia deklaruje väčšiu stabilitu a menej múch ako čerstvá verzia Vanilly.

NeoOffice je relatívne drahý, stojí 29 €. Výrobca ale deklaruje úplnú odladenosť pre OS X a len to najlepšie z OpenOffice a LibreOffice. Dostupný je cez App Store.

iWork je office od Applu. Dokumenty v ňom vyzerajú skvele, ale majú dosť odlišnú paradigmu vytvárania a editácie, preto, kto je naučený už na LibreOffice alebo Microsoft Office bude dosť často googliť ako sa bežná vec v tomto prostredí robí. Dostupný je taktiež cez App Store a je zdarma. Čo je ale katastrofa je jeho aplikácia Numbers (teda variant Excelu). To čo zvládajú „excely“ z rodiny LibreOffice, to skrátka nezvláda. Nielen funkcionalitami ale ani importom obrovských, zložitých tabuliek.

Microsoft Office je klasický office pre OS X. Mnoho používateľov sa ale sťažuje, že používať tento office na MAC je proste katastrofa. Všetky problémy mala vyriešiť až verzia pre rok 2016. Tak uvidíme.

OpenOffice som žiaľ neskúšal. Keďže ale pred MAC-om som používal Ubuntu, kde bol natívne LibreOffice, plus údajne OpenOffice už nie je to čo bývalo (chýbajú funkcionality, stabilita pokulháva, skrátka ľudia sa na fórach len sťažujú), ani som nemal potrebu. Je však stále zdarma a pre mnohých dobrou alternatívou i keď skôr viac menej zo zvyku.

V tomto článku sa dočítate, ktorý som si nakoniec vybral ja a prečo.

 

 

 

 

Enforb s. r. o.

info@enforb.eu

IČO: 45991766

DIČ: 2023195471

Číslo účtu: SK6583605207004202896093

Faktur. adr.: Európska tr. 9, Košice