Softvér podľa želaní a na mieru...

Webové stránky, eshopy, informačné systémy...

Android, Java aplikácie...

Neprehliadnite

DOZVEDIEŤ SA VIAC

O NÁS: Náš kolektív začínal ako skupinka mladých vývojárov. Každý z nás sa zameriaval na niečo iné a spolu sme tak vytvorili pestré portfólio služieb. Postupom času sme dozreli, zastabilizovali sa a zadefinovali sme si oblasti, ktorým sa chceme venovať. Misiou našej firmy je vytvárať kvalitné webové aplikácie vďaka ktorým bude Váš biznis efektívnejší a dostupnejší pre Vašich klientov.

Enforb

Dlhé roky kraľovala na mojich strojoch linuxová distribúcia Ubuntu. Za tú dobu sa z nej stal stabilný, plnohodnotný a skvelý operačný systém. Chýbalo však niekoľko vecí, za ktoré keby bola možnosť si nejak priplatiť, urobil by som to. Spomeniem zopár: Appka Samsung Kies (ak si chcete plnohodnotne zálohovať Android), tlač na kadejakých tlačiarňach, pripájanie rôznych zariadení, ktoré vyžadujú ovládače, bezproblémové pripájanie ďalších monitorov... A tak som skúsil Mac. Konkrétne MacBook Pro Retina 13 palčekový.

 

 

Prv železo 

Mám skúsenosť s viacero kvalitnými strojmi (Lenova, Delly), ale tak kvalitne spracované železo ako ma Mac som teda ešte v ruke nedržal. Precíznosť z neho proste razí. Do kovových otvorov v tele sa hdmi, usb a ine “káble” zasúvajú bez pocitu, že o pár rokov sa slot rozhegá. Na podsvietenej klávesnici sa píše (aspoň mne teda) veľmi pohodlne a rýchlo, i keď je trocha hlučná (učiaca sa priateľka na skúšku Vás zaručene vyženie do vedľajšej izby). 

Dívali ste sa niekedy na obrazovku Macu? Sú stroje, ktoré majú i jasnejšie displeje, no tento zaručene patrí k špici. Na špici zaručene ale je v “kráse zobrazenia”. Neviem nájsť iný, vhodnejší a fundovanejší termín, no obrázky, weby i samotný text vyzerajú oveľa úhľadnejšie a estetickejšie ako na akomkoľvek inom zariadení. IPS technológia v kombinácií s 2560 x 1600 pixelov vytvára skrátka vau dojem. Čo je ale po displeji druhá najúžasnejsia vec na Macbookoch je trackpad (touchpad). Keď som si pred kúpou čítal recenzie, kde chlapci písali, ako takmer prestali používať myš a ovládanie stroja gestami a prstami si proste zamilovali, veľmi som tomu neveril. Moja skepsa ale vyprchala po pár minútach a skutočne i ja som obmedzil používanie myši o cca. 70%. Prečo? Lebo pri trackpade, resp. jeho ovládaní viete používať i 5 prstov naraz. Viete nim nenapodobniteľne skrolovať, hajdovať a showovať panely, taktiež jeho povrch si prsty proste pýta. I bez použitia myšky mi produktivita práce vyletela nahor. Ak znesiete nudný hlas chlapíka na videu, možete si pozrieť úkážku gést tu: https://www.youtube.com/watch?v=RCSYmdug15E

No a samozrejme nesmiem zabudnúť na baterku. Konkurencia v tom nie je až tak zlá, no som rád, že stroj mi vydrží bez napájania pracovať celú cestu z Košíc do Prahy. Ak už musíte zasunúť, konektor pre napájanie je podlhovastý podsvietený magnetický obdlžníček, takže žiadne silené a pracné vtláčanie konektora. Na druhej strane ale stačí slabučko potiahnuť a kábel sa hneď odpojí. Občas to vie naštvať.

 

Softvér

Tí, ktorí prechádzajú z Windowsu na Mac, budú mať trable. Zvykať si budú pomaly. I keď je všetko intuitívne, predsa len je potrebné sa učiť pracovať v úplne inom prostredí. Naproti tomu Ubunťáci si prechod, nadnesene povedané, ani nevšimnú. Systém, ovládanie i samotný ovládací panel sú v Ubuntu a OS X veľmi podobné. 

Navyše, ak si presuniete dock s ikonkami z dolnej lišty na ľavú časť obrazovky, celkový vzhľad, vrátane hornej informačnej lišty bude veľmi podobný vzhľadu v Ubuntu. 

 

V čom je Ubuntu lepšie? 

I vy používate funkciu, keď sa pri presúvaní aplikácie dotknete pravej alebo lavej časti obrazovky a apka sa vám automaticky maximalizuje na polovicu obrazovky? V Macu to natívne možne nie je, no za pár centov sa dá dokupiť aplikácia, ktorá toto zabezpečí. Taktiež presúvanie aplikácie držaním ľavého altu a kliknutím na hociktorú pozíciu jej okna a následným ťahaním, čo som v Ubuntu používal neustále, sa v Macu rieši dokupovanou aplikáciou, no naštastie tou istou, ktorá zabezpečuje spomínané “polovičné maximalizovanie”. 

Ďalej, vo Finderi (Macovský Nautilus), nie je možné si uložiť SSH servre, pre rychlý prístup na ne a tým pádom online editáciu napr. php súborov na vzdialených servroch (online editácia sa samozrejme riešiť dá, no troška kostrbatejšie). Taktiež zotriedenie súborov a adresárov. Je tu síce viac možností ako v Ubuntu (podľa dátumu pridania, zmeny...), no na čo neviem prísť na chuť je, že súbory sa zgrupuju podľa kategórie do riadku. V Ubuntu ak máte v priečinku milion 500 súborov a adresárov a necháte si zobraziť podľa typu, skrolujete dole dole dole, kym nenarazíte na videá, alebo pdfka a skrolujete dalej dole kym nenájdete čo potrebujete. V Macu sú typy súborov zgrupované do riadkov (textáky v jednom riadku, videá v ďalšom, hudba v ďalšom, atď.) a medzi súbormy z rovnakehé druhu skrolujete v riadku. S trackpadom a dvoma prstami je to v pohode, no s myšou ee a príde mi to celkovo dosť nepraktické. Možno je i iný spôsob (samozrejme okrem zobrazenia namiesto ikoniek ako stĺpce, no zatiaľ som naň neprišiel).

V Ubuntu som si zvykol na centrálny repozitár aplikácií teda Centrum softvéru (niečo ako Androidovský Google Play). Sú tam všetky aplikácie a inštalujú a odinštalúvavajú sa jednoduchým zakliknutím. Taktiež je tým pádom postarané i o automatické aktualizácie. V Macu síce je App Store, no obsahuje veľmi málo aplikácií a aj to väčšinou platené. Všetko ostatné, ako VLC, Chrome, Firefox, Thunderbird, VirtualBox atď je potrebné stiahnuť z netu a ručne inštalovať. Naštastie, nie je potrebné klikať na next next a stačí súbor s apkou pretiahnúť (myšou) do priečinka a aplikáciami. Následne sa sám nainštaluje. Odinštalácia sa robí presunutím apky do koša.

 

A v čom vedie OS X?

Železo je jednoznačne v dokonalom (rozumej odladenom) zväzku so softvérom. Ubuntu je síce stabilné, no občas zvyklo vytuhnúť, nejaká jeho časť spadnúť, aplikácia zamrznúť a pod. Ak je Ubuntu stabilné Mac je ešte viac a pád nejakej aplikácie si treba dobre obzrieť, pretože je to úkaz málo výdaný. 

Človek na ňom rozbehne veci, ktoré sa pri linuxe zväčša riešili dual bootom. Samozrejme, nepôjde tu 100% Windowsackých aplikácií, no percento je oveľa väčšie ako ako v linuxe. Takže welcome back Photoshop, Ableton a iné softvéry, ktoré si zaslúžia kvalitu linuxu, no nešli na ňom spustiť.

Aplikácie za ktoré si zaplatíte sú premakané a za peniažky dostane nie soft, o ktorý sa stará zopar nadšencov z dlhej chvíle, alebo vôbec (napr. Gnome-commander - Total Commander pre linux) ale softvér, precízne napísaný a vyladený (Transmit - teda Total-commander pre Mac).

 Ak by som to teda mal zhrnúť a zhodnotiť či tie slzy pri platení za novy Mac stáli za to, odpoveď je: Áno, stáli.

Screenshot Mac

Na hornom obrázku screenshot z Mac (os X) - Dock (panel a aplikáciami) som si zo spodnej strany presunul vľavo.

Screenshot Ubuntu

A tu už je screen z Ubuntu. Použil som rovnaké pozadia. Ako vidno, z uživateľského hľadiska majú veľmi blízko.

Taktiež sa to týka správcov súborov. V Ubuntu nazývaný Nautilus, v Mac Finder. Na obrázkoch nižšie prv Finder, potom Nautilus. Finder má viacero moznosti ovládania, označovanie súborov a adresárov. Naprotitomu Ubunťácky Nautilus stavil na absolútnu jednoduchosť.

Finder

Nautilus

Enforb s. r. o.

info@enforb.eu

IČO: 45991766

DIČ: 2023195471

Číslo účtu: SK6583605207004202896093

Faktur. adr.: Európska tr. 9, Košice