Softvér podľa želaní a na mieru...

Webové stránky, eshopy, informačné systémy...

Android, Java aplikácie...

Neprehliadnite

DOZVEDIEŤ SA VIAC

O NÁS: Náš kolektív začínal ako skupinka mladých vývojárov. Každý z nás sa zameriaval na niečo iné a spolu sme tak vytvorili pestré portfólio služieb. Postupom času sme dozreli, zastabilizovali sa a zadefinovali sme si oblasti, ktorým sa chceme venovať. Misiou našej firmy je vytvárať kvalitné webové aplikácie vďaka ktorým bude Váš biznis efektívnejší a dostupnejší pre Vašich klientov.

Enforb

Táto linuxová distribúcia za posledné roky krásne dospela. V jednoduchosti, stabilite a spoľahlivosti. No najmä tej jednoduchosti. Nainštaluje sa za pár minút a hneď je pripravená k používaniu. Ako začať? Prv je potrebné navštíviť stránku www.ubuntu.com. Z tamať v sekcií Download si stiahnúť si tzv. obraz disku vo formáte .ISO. Rozhodnúť sa musíte medzi 32 alebo 64 bitovou platformou. Všetky novšie počítače sú už na 64 stavané. Po stiahnutí je potrebné obraz vypáliť na cd, alebo podľa mňa jednoduchšie a rýchlejšie, použiť USB kľúč na vytvorenie bootovateľného média. Na to použite napr. tento softvér http://www.pendrivelinux.com/universal-usb-installer-easy-as-1-2-3/

 

Potom stačí Usb kľúč, resp. cd zasunúť a nabootovať z neho. Pri inštalácií sa riadiť pokynmi. Za pár minút je systém nainštalovaný. A čo všetko po inštalácií už obsahuje? Privíta sa táto úvodná obrazovka. V pravo hore máte systémovú lištu. Obsahuje ikonku cez ktorú sa dostanete do nastavení systému alebo môžete počítač vypnúť, reštartovať, atď.

Potom hodinky, ikonku ovládania hlasitosti, cez ktorú sa dostanete i k aplikáciám na prehrávanie multimédií. Ďalšie už záležia podľa toho, na akom stroji je Ubuntu nainštalované. Takže môže tam byť ikonka stavu batérie, zapnutia vypnutia bluetooth, ikonka sietí, jazyku atď.

 

V ľavej časti obrazovky na nachádzajú ikonky aplikácií jednak spustených, alebo ako rýchly štart tých, ktoré si tam pridáte. Tam si môžete dať aplikácie ako internetový prehliadač, mailový klient atď.

 

Ubuntu už má v sebe predinštalovaný softvér. Teda nie je potrebné ďalšie doinštalovanie. Za vše spomeniem:

Firefox – internetový prehliadač

Thunderbird – mailový klient

Libre Office – kancelársky balík

Gedit – textový editor (nieco ako notepad z windowsu)

Rhythmbox – aplikácia na prehrávanie hudby

Totem – aplikácia na prehrávanie videí

Bittorent – aplikácia na sťahovanie torrentov

Brasero – aplikácia na napaľovanie CD/DVD

Prehliadač dokumentov – na spustenie a prezeranie PDF suborov

Archive Manager – na vytváranie a otváranie archívov ako napr. ZIP.

Ako vidíte, všetko základné máte už v samotnom operačnom systéme. V ďalšich článkoch si povieme i ako sa programy inštalujú a povieme si o nejakých „must have“ aplikáciách. Na záver zopár screenshotov. Ak máte akékoľvek otázky, napíšte nám.

Ubuntu a Nautilus

Ubuntu a Unity

Aplikácie v Ubuntu

 

 

Enforb s. r. o.

info@enforb.eu

IČO: 45991766

DIČ: 2023195471

Číslo účtu: SK6583605207004202896093

Faktur. adr.: Európska tr. 9, Košice